“אני לא יכולה איתו יותר”, אמרה לי ירדן (שם בדוי) והסבירה לי שהוא אף פעם לא מפרגן לה, אף פעם לא מקשיב לה, אף פעם אי אפשר לדעת אצלו מה בעצם הוא רוצה, אף פעם הוא לא מחייך אליה בבוקר והיו עוד כמה “אף פעם”-ים. היא דיברה מהר, ובשטף, וניכר היה בה שהאינטראקציה שהיא מתארת משמעותית מאוד מבחינתה ופוגעת במידה ניכרת באיכות החיים שלה. רק כעבור שתיים-שלוש דקות הבנתי שמדובר בבוס שלה, ובהמשך הפגישה הראשונה אפשר היה להבין שזה לא רק הבוס הנוכחי, אלא גם הבוסית במקום העבודה הקודם ועוד כמה וכמה מנהלים ומנהלות בכמה וכמה מקומות עבודה. בגיל 32 ירדן כבר הספיקה להתפטר ממשרות שהיא התאמצה כדי להשיג אותן ומחברות שנחשבות איכותיות. חברה טובה המליצה לה על NLP, אחרי שהיא בעצמה עברה טיפול בשיטה ששינה לה את התפישה ואת החיים, וירדן – שחוסר היכולת להחזיק מעמד במקום עבודה גרם לה גם לדחות את הקמת המשפחה שהיא כל כך רצתה – החליטה שהגיע הזמן שתלמד איך לדרוש מהממונים עליה יחס טוב יותר, והגיעה אליי.

הבעיה האמיתית של ירדן

“אני רוצה שיתייחסו אליי אחרת”, ענתה ירדן לשאלה מה היא רוצה להשיג בזכות ה-NLP. “שהבוסים שלי יראו איזו עבודה טובה אני עושה”. “שיסמכו עליי”, הוסיפה אחרי מחשבה קצרה.

ביקשתי מירדן לפרט לגבי התחושות שלה בשלושת מקומות העבודה האחרונים, ואת האינטראקציות עם הבוסים שלה. היא שוב דיברה מהר מאוד, מספקת המון דוגמאות למה שהיא חוותה כחוסר הערכה וחוסר אמון ביכולות המקצועיות שלה. כשסיימה, שאלתי את ירדן אם היא חשבה לנסות להיות עצמאית. “כן”, היא השפילה מבט, “אבל זה לא… זה לא מתאים לי”. כששאלתי למה היא חושבת שזה לא מתאים לה, אמרה ירדן ש”אף פעם כלום לא מצליח לי”, ש”אני עצלנית. אם אין מישהו מעליי שידרבן אותי, אני נמרחת כל היום” וש”יש לי עוד דרך ארוכה עד לכזה צעד” – והבנתי שלמעשה הדבר הנכון ביותר להתמקד בו ביחד עם ירדן הוא חוסר האמונה שלה בעצמה.

מהן הסיבות לחוסר אמונה בעצמנו?

ישנם אנשים רבים שמתאפיינים בחוסר אמונה בעצמם ובהערכה עצמית נמוכה ביחס ליכולות שלהם (אגב, בלא מעט מקרים גם מי שמשדר כלפי חוץ ביטחון רב ואפילו שחצנות מסוימת, בתוך תוכו סובל מהערכה עצמית ירודה). הגורמים העיקריים לחוסר אמונה עצמית:

* ביקורתיות של ההורים – ילדים שמרגישים בגיל צעיר שהם לא מצליחים לרצות את הוריהם נוטים לפתח הערכה עצמית נמוכה. גם מי שחווה נטישה (לאו דווקא פיזית אלא גם רגשית) עלול לסבול מדימוי עצמי ירוד.

* ייחוס חשיבות יתר לביקורת – לא מעט אנשים מאמינים שאם יבקרו את עצמם, בתדירות גבוהה ובנחרצות, הם ישתפרו. ביקורת עצמית היא כמובן דבר חשוב, אבל עודף ביקורתיות עלול ליצור את ההיפך, חוסר ביטחון עצמי.

* חשיבה מכלילה – אחת הסיבות הנוספות שמנתה ירדן כשהסבירה למה היא לא יכולה להיות עצמאית הייתה “לכל העצמאיים אין ברירה, הם חייבים לעבוד 24/7. אין להם חיים”. הכללות שכאלה גורמות לנו לראות את העולם בצורה שלילית יותר מכפי שהוא בפועל, ומערערות את האמונה ביכולת שלנו להצליח בו.

* לקיחת אחריות רבה מדי – ירדן סיפרה לי שלקוח גדול עזב את החברה שבה עבדה, והיא האמינה שזה בגלל שהעבודה שלה לא הייתה טובה מספיק. אחרי בירור מעמיק יותר התגלה שסיבת העזיבה הייתה מחלוקת כספית. כשאנחנו לוקחים על עצמנו אחריות לאירועים שליליים שלא באמת קשורים אלינו או תלויים בנו, התוצאה היא פגיעה בדימוי העצמי.

* פער מופרז בין “אני אידיאלי” לבין מי שאני כיום – במקרה של ירדן, המחשבה שרק מעצבים גרפיים עם לפחות 10 שנות ניסיון יכולים לצאת לדרך עצמאית הייתה אחד החסמים שגרמו לה להישאר שכירה למרות חוסר שביעות הרצון.

טיפול בחוסר אמונה עצמית בעזרת כלי ה-NLP

ב-NLP ניתן לטפל בחוסר אמונה עצמית, ובאחוזי הצלחה גבוהים.

טיפול NLP בהערכה עצמית נמוכה מבוסס על הפניית תשומת הלב של המטופלים לאמונות שמגבילות אותם ועל הרחבת מבט הדרגתית כך שהם יוכלו לראות את המציאות גם מבעד לאותן אמונות מגבילות. במקרה של ירדן, ובעצם בכל מקרה של אדם שהקמת עסק עצמאי עשויה לשפר את חייו במידה ניכרת אבל הוא מונע מעצמו את האופציה עקב חוסר אמונה ביכולותיו, יכלול טיפול NLP זיהוי של ההכללות שהאדם מבצע בלי לשים לב (למשל “כל העצמאיים חייבים לעבוד 24/7”) ובדיקה מחדש של ‘ההוכחות’ בהן הוא משתמש על מנת לתקף את ה’חוק’ הזה. באופן דומה מסבים את תשומת הלב למגבלות מחשבה אחרות ועוזרים למטופל/ת להתחבר רגשית ליכולות ולחוזקות שלו.

לעתים כולל טיפול בחוסר אמונה עצמית ב-NLP גם שימוש בדמיון מודרך: ישנם אנשים שאחרי שהם מדמיינים את עצמם כבעלי עסק מצליח, קל להם יותר לראות שלא מדובר בפנטזיה אלא במציאות שניתן לממש. אצל ירדן המימוש היה מוצלח אפילו יותר משחשבתי: 3 חודשים מיום תום הטיפול היא כבר הייתה בעלת עסק עצמאי משגשג ואפילו חיפשה מעצבת גרפית שכירה לנוכח היקף העבודה (“אני יודעת שאהיה בוסית מצוינת”, אמרה לי בעיניים נוצצות, “היא תקבל ממני את כל הפרגון שבעולם”).

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
לימודי NLP להשגת מצוינות
התמודדות עם לחץ לפני פגישות חשובות

מרכז NLP-PLUS מציע שירות חדש וייחודי בארץ לטיפול מסובסד בשיטת ה-NLPלמידע נוסף לחץ כאן