אצל בני אדם רבים יש פער בין החיים שהיו רוצים לבין מה שמתרחש בחייהם בפועל. בחלק מהתחומים הפער לא גדול מדי ואפשר לחיות איתו בשלום, אבל יש גם מקומות שבהם הוא משמעותי מאוד ובהתאם הוא מייצר חוסר שביעות רצון, תסכול מתמשך ובאופן כללי קושי רגשי.

נכון: לא כל חלום אפשר להגשים, וחייבים להיות ריאליים. יש מציאות ויש אילוצים ומגבלות והתחייבויות – אבל יש גם מקרים שבהם כל אלה הם רק תירוצים, ולאדם יש את כל המשאבים הדרושים כדי לצמצם את הפער בין הרצוי למצוי ואפילו להעלים אותו לגמרי. איך עושים את זה? העצמה עצמית בעזרת NLP היא דרך אפקטיבית מאוד, ואם תקראו את המשך המאמר תוכלו להבין למה.

מה היא בעצם העצמה אישית?

העצמה אישית היא אחד מאותם מונחים שרבים משתמשים בהם גם אם אין לו הגדרה חד-משמעית. באופן עקרוני הכוונה היא לתהליך שעוזר לאדם לזהות את כל היכולות, הכישרונות, האיכויות והחוזקות שלו, להבין איך ניתן למצות אותם וכיצד הם מאפשרים לו להתמודד עם כל מכשול בדרך להגשמת המטרות שלו בחיים.

תוצאות ההעצמה משפיעות כמובן על כל האינטראקציות של האדם, אבל התהליך עצמו הוא קודם כל התבוננות פנימה. רק לאחר קבלה עצמית, אהבה עצמית והערכה עצמית יתאפשר גם המימוש העצמי המלא – ולכן טיפול NLP להעצמה אישית מתחיל בצלילה אל האמונות והפרדיגמות שמנהלות את המטופל, ובעצם את רוב בני האדם.

למה אנחנו לא מצליחים למצות את הפוטנציאל?

יש כמה סיבות עיקריות שחוזרות על עצמן אצל כמעט כל מי שיודע שהוא יכול הרבה יותר (או כמובן יודעת שהיא יכולה הרבה יותר).

מכשול אחד בדרך לחיים הרצויים הוא אמונות אוטומטיות. בחלק גדול מהמקרים מדובר באמונות חוסמות ומגבילות, תוצר של התנסויות לא מוצלחות לאורך החיים ולפעמים אפילו כאלה שקיבלנו בירושה מההורים. מסיבות כאלה ואחרות אנחנו מתייחסים אליהן כאל עובדות, למרות שמדובר באמונה בלבד. כשמבחינתנו המכשול הוא חלק בלתי נפרד מהמציאות, הוא גם נראה לנו בלתי עביר, וכשלוקחים בחשבון את הקושי של כולנו עם כישלונות, קל להבין מדוע נוצר הפער בין מה שאפשר להשיג לבין המצב הקיים.

גורם מעכב אחר הוא הנטייה שלנו להתמקד בשלילי. כשאנחנו מייחסים משקל רב מדי לחששות או למגבלות (המציאותיות), התוצאה במקרים רבים היא משקל נמוך מדי ליכולות שלנו. כשהכישורים והחוזקות נדחקים לשוליים, גוברת הנטייה לוותר.

ישנן כמובן עוד סיבות – ולכולן ניתן מענה אפקטיבי בשיטת ה-NLP.

למי מתאים טיפול NLP להעצמה ומימוש עצמי?

העצמה אישית בעזרת NLP מתאימה לכל מי שמרגיש שיש אצלו פער בין החיים שהיה רוצה לבין היומיום שלו בפועל. מאחר שאצל רוב בני האדם יש פער שכזה, לפחות בחלק מתחומי החיים, שיטת ה-NLP עשויה לעזור בעצם לכמעט כל אחד ואחת.

אינדיקציה טובה לדעת אם התהליך מתאים לכם היא לבדוק אם אתם מזדהים עם אחד המשפטים הבאים (או יותר, כמובן):

* אני מחפש/ת זוגיות כבר הרבה זמן – וכלום לא קורה

* אין לי סיפוק מהזוגיות

* הקריירה שלי תקועה

* המשכורת שלי יפה מאוד, אבל זה לא זה

* אני יודע/ת מה צריך לעשות, אבל לא מצליח/ה לעשות את זה

* הדימוי העצמי שלי יכול להיות גבוה יותר

* משום מה יש המון מתח בחיים שלי

ויש עוד קהל יעד בולט להעצמה אישית: אנשים שיש להם הכל, ושהשיגו את כל מה שרצו – ובכל זאת מרגישים שמשהו חסר.

איך NLP מחזקת את הדימוי העצמי ומאפשרת העצמה אמיתית?

העוצמה של NLP בדרך להעצמה אישית משמעותית וכזו שנשמרת לטווח ארוך (ובמידה רבה מעצימה את עצמה) נשענת על 2 מרכיבים: זיהוי מדויק של המכשולים וכלים אפקטיביים לנטרולם.

הזיהוי של המחסומים בדרך לחיים שאנחנו באמת רוצים מבוסס על קשב למטופלים. דרך המילים באות לידי ביטוי כל אותן אמונות מגבילות, ומטפל מנוסה מבחין בהן – ומסייע למי שאוחז בהן להבין שלא מדובר בעובדות אלא באמונות, ולאו דווקא נכונות.

חשוב להדגיש שהתהליך לא שולל את האמונות – גישה כזו יוצרת בדרך כלל התנגדות קשה – אלא מרחיב את נקודת המבט של המטופל/ת. אם לדוגמה ישנו אדם שלא מצליח להתקדם בקריירה בגלל פחד קהל, אין טעם לומר שהופעה בפני בני אדם אחרים אינה חוויה מלחיצה – זוהי בהחלט חוויה לא פשוטה. התהליך יכלול הבנה של מקור הפחד, זיהוי הצרכים של האדם שהוא משרת, מציאת דרכים אחרות למלא את אותו צורך, נטרול הגורמים המעוררים את הפחד והצגת האפשרות להצליח להעביר פרזנטציה לקבוצת אנשים כמציאות שעשויה להתרחש באותה מידה שעלול להיווצר כישלון.

שינוי דרך החשיבה מוביל לשינויים פיזיולוגיים במוח, וכך משתנה התפישה ואיתה ההתנהגות בפועל. בחלק מהמקרים ייעשה שימוש בדמיון מודרך מקצועי, כלי אפקטיבי מאין כמוהו, ובפרט כשהמטרה היא העצמה אישית, שכן המוח לא מבחין בין “מציאות” ל”דמיון” ועבורו כל התנסות חיובית היא עוד צעד בדרך לנטרול האמונות החוסמות ומיצוי הכישרונות, החוזקות והאיכויות הקיימות בכל תחומי החיים.