מה קורה בזוגיות כשרק צד אחד עובד על היחסים?
פתגם צרפתי עממי אומר כי זוגיות טובה ביותר מתקיימת בין גבר חרש לאישה עיוורת…
צחוק, צחוק, אבל לפעמים כדי לאפשר את הישרדותה של זוגיות בני זוג מעלימים עין או אוטמים אזניים, ובקיצור מבליגים על התנהגויות, מעשים או מילים הגורמים לתחושה לא נעימה.
בעליות ובמורדות שיודעים היחסים לפעמים ההבלגה יותר קלה ולפעמים כמעט בלתי אפשרית. יש תקופות טובות יותר, בהן ההתעלמות ממה שמפריע לנו באה בטבעיות, ותקופות פחות טובות, בהן כל דבר קטן הוא עוד קיסם (או גזע גדול…) למדורה.
כשהתקופה הפחות טובה נמשכת לאורך זמן, יכולת ההבלגה נעלמת ומגיע הרגע בו החיים בזוג הופכים קשים מנשוא וצריך להחליט מה עושים – לעבוד על היחסים או לוותר עליהם.
למרבה הצער, לא תמיד שני הצדדים רואים עין בעין את מצב היחסים, או מסכימים על הצעד הבא.
לעיתים יכול להיווצר מצב בו אחד מבני הזוג רוצה לשפר את המצב ולעבוד על היחסים ואילו השני לא מעוניין, או מעדיף להיפרד ולפרק את החבילה.

מה עושים כאשר רק אחד מבני הזוג רוצה לעבוד על היחסים?
בין אם הצד השני מעוניין לפרק את החבילה וללכת לדרכו, או מעוניין להישאר אבל לא מוכן לעשות כלום, מדובר בחוויה קשה עבור מי שרוצה להציל את הזוגיות ואינו זוכה להיענות.
הבשורה הטובה היא כי גם כאשר רק צד אחד נרתם לשפר את היחסים, קיימת אפשרות אמיתית ומעשית ליצירת שיפור משמעותי בתחושות האישיות וגם בהתנהלות הזוגית.
אחת הדרכים היעילות ביותר לקבל כלים לעבוד על זוגיות היא לימודיNLP  – שיטה מוכחת ליצירת שינויים בהתנהגות ובדרכי החשיבה המבוססת על חקר המוח. למה שינוי בדרכי החשיבה?
כי כפי שאמר אלברט איינשטיין, לא ניתן לפתור בעיה בצורת חשיבה זהה לזו שיצרה אותה.
ניתן ללמוד בקורס פרקטישנר PLUS  שהוא קורס קצר וממוקד בן מספר שבועות ולהתחיל ליישם את הכלים והטכניקות הנלמדים כבר תוך כדי הלימודים.

כיצד ה-NLP משפר זוגיות

ה-NLP מספק כלים לשיפור התקשורת הבין אישית ולהרחבת הפרספקטיבה. בעזרת כלים אלה קל לנו יותר להבין את נקודת המבט של בן או בת הזוג ולשנות את הדרך בה אנו מדברים באופן המעודד שיתוף פעולה.
בנוסף, כלי ה-NLP מאפשרים לנו לזהות אמונות מגבילות אשר לא תמיד אנו מודעים אליהן. לדוגמא, אדם המחזיק באמונה כי “זוגיות אוהבת משמעותה כי רוצים לבלות ביחד כל הזמן”, עלול להיעלב בכל פעם שהאחר זקוק לזמן פנוי לעצמו ולראות בכך סימן לכך שלא אוהבים אותו, בלי קשר לרגשות האמיתיים של בת הזוג כלפיו.
לעיתים קרובות במהלך לימודי NLP התלמידים לומדים על עצמם דברים אשר מפתיעים אותם ומתוך המודעות העצמית החדשה נולדת גישה חדשה כלפי הזוגיות ובן הזוג.
יתרון נוסף שמספק ה-NLP הוא יכולת מהירה ללמידת התנהגויות חדשות. אם’ למשל’ יש סיטואציות בעייתיות החוזרות על עצמן, כלי ה-NLP מאפשרים לשנות את ההתנהגות ולבחור בהתנהגות חדשה שתשיג תוצאות טובות יותר.

אחת ההפתעות הגדולות של תלמידי NLP היא כאשר הם מגלים כי ככל שהם משתנים תוך כדי הלמידה, גם הסביבה שלהם משתנה בתגובה להתנהגויות החדשות שאימצו.
וכך למעשה גם אם רק אחד מבני הזוג עושה שינוי, השינוי שלו מוביל לשינוי של בן או בת הזוג וכל הדינמיקה של הזוגיות משתפרת.