NLP היא שיטת טיפול ואימון אפקטיבית שמבוססת על שינוי דפוסי חשיבה ואיתם דפוסי התנהגות. באמצעות שיטה זו ניתן לטפל במגוון רחב של מצוקות, ובהן טראומות, חרדות, קונפליקטים פנימיים, אינטראקציות בין אישיות לקויות, התמכרויות ועוד. עוד כוללת ה-NLP שלל טכניקות שמובילות להצלחה בקריירה, בעסקים ובפוליטיקה, ובעצם בכל תחום.

כיצד נוצרה שיטת ה-NLP?

את ה-NLP (השם הוא ראשי תיבות של הביטוי Neuro Linguistic Programming), ובעברית תכנות לשוני נוירולוגי – פיתחו ג’ון גרינדר וריצ’רד בנדלר בשנות השבעים של המאה ה-20, על בסיס ידע קודם מתחומים רבים ובהם בלשנות, קיברנטיקה (ענף במתמטיקה שימושית שמתמקד בחקר תקשורת בין בני אדם, מכונות וארגונים) ופילוסופיה פרגמטית.

הנחת היסוד של ה-NLP היא שכולנו פועלים לאו דווקא על סמך המציאות עצמה אלא בהתאם לפרשנות האישית שלנו לכל התרחשות. הנחות בסיסיות אחרות הן שלכל אחד מאיתנו יש את מלוא המשאבים הדרושים כדי להשיג את מטרותינו, ושתרגול הוא מפתח להטמעה מיטבית של דפוסי מחשבה ופעולה רצויים.

כיצד עובדת השיטה?

ל-NLP כאמור 3 מרכיבים:

N – המערכת העצבית (Neuro)

L – שפה (Linguistic)

P – תכנות מחדש (Programming)

בהתאם, מהות העבודה בשיטה היא תכנות מחדש של המערכת העצבית – המוח, שמהווה את “מערכת ההפעלה” שלנו – וזאת על בסיס שימוש מושכל בשפה, בין אם מדוברת ובין אם בלתי מדוברת. בדרך זו, באמצעות שינוי צורת החשיבה, משנה ה-NLP את ההתנהלות בפועל ומאפשרת לכל אדם להיפטר מכל תבנית התנהגותית שאינה משרתת באמת את מטרותיו.

דוגמה טובה לכך היא טיפול בחרדת טיסה. אדם שאינו מסוגל לעלות על מטוס בגלל החשש שמא הוא יתרסק בדרך ליעד, עשוי לומר לעצמו שישנן המון תאונות טיסה ולראות בעיני רוחו את התרסקות המטוס ‘שלו’, בעוד שהמציאות היא שאחוז המטוסים שלא מגיעים ליעדם הוא אפסי. הטיה זו עלולה לייצר חרדה, ואילו הפניית תשומת הלב של האדם אל הנתון הנכון, ותכנות מחדש של ‘סרט’ ההתרסקות שמפעיל אותו, הן צעדים הכרחיים בדרך לביטחון רב יותר ביחס לטיסות והתפוגגות החרדה.

איך NLP עשוי לסייע לכל אדם בחיי היומיום?

מעבר להיותה שיטת טיפול בחרדות, התמכרויות, פוביות ועוד מגוון מצוקות, ל-NLP יש גם יכולת לשפר את התפקוד היומיומי של כולנו, ילדים ומבוגרים גם יחד, במישורים רבים. שימוש מושכל בטכניקות השונות שמרכיבות את השיטה מאפשר להעלות את מפלס הביטחון העצמי בשיעור ניכר, לשפר את מיומנויות התקשורת הבין-אישית, להגביר את הקשב והריכוז, ליצור מוטיבציה ולהוציא לפועל תכניות חשובות מבחינתנו, לנטרל דפוסי חשיבה אוטומטית שמזיקים לנו וכן להתמודד בהצלחה עם מצבי חיים מאתגרים. 

כך למשל, בזכות טיפול ב-NLP יכול אדם מוכשר שלא מצליח להתקדם בעבודה עקב חוסר ביטחון, להתגבר על כך ולמצות את הפוטנציאל שטמון בו. דוגמה נוספת, היא שדרוג מערכות היחסים בזכות ההתבוננות המפוכחת בהם, בלי הפילטרים המיותרים שהוספנו ואשר עלולים לייצר רגשות שליליים וקונפליקטים לא הכרחיים. תועלת נוספת היא בריאות פיזית טובה יותר, בזכות חיזוק המערכת החיסונית שמושפעת במידה בלתי מבוטלת מתפקוד מערכת העצבים.

למי כדאי ללמוד NLP?

קורס NLP מומלץ הן למי שרוצה לרכוש כלים נוספים לעבודתו כמטפל והן למי שרוצה כלים אפקטיביים שכאלה כדי לשפר את התנהלותו ואת חייו. לימודי NLP הם תמיד חוויה מעשירה להפליא ומסע של צמיחה אישית ומקצועית גם יחד.
במרכז NLP-PLUS נערכים קורסי NLP בסיסיים וקורסי מאסטר בשיטה, קורסים ייעודיים להכשרת מטפלים (למשל לטיפול בטראומות, או לשחרור העבר בדרך ליצירת העתיד המבוקש) וסדנאות לאנשי עסקים שרוצים לזכות במיומנויות יקרות ערך עבורם.

מוזמנים ומוזמנות בחום לבקר באתר המרכז, לקרוא עוד אודות השיטה המרתקת ורבת הפוטנציאל ולקבל מספר כלים שאותם תוכלו לנצל כבר עתה.

למידע על קורס הבסיס שלנו NLP Practitioner Plus לחצו כאן