שיפור בטחון העצמי באמצעות NLP

אנשים מצליחים, בכלכלה, בפוליטיקה, בספורט, בכל מקום, נתפסים בדרך כלל כמלאי ביטחון עצמי. אנו רגילים לחשוב כי אם רק נדע להעלות את הביטחון העצמי, נוכל לראות מיד שיפור גדול. נוכל להצליח יותר. שיטת NLP באה להורות לנו כמה דברים על ביטחון עצמי. דברים אלה, בחלקם ללא ספק יפתיעו אתכם, יוכלו להוביל אתכם למטרה חשובה. שיפור בטחון עצמי, בתור כלי להשגת מטרות שונות בחיים וכן לתחושת סיפוק ורווחה אישית.

ביטחון עצמי ופעולה אוטומטית

אם תגיעו למומחה NLP ותבקשו לקבל מנת ביטחון עצמי, תקבלו בשורה חשובה. עליכם לדעת כי גם אם אתם מרגישים שחסר לכם ביטחון, למעשה יש לכם לא מעט ביטחון עצמי. שימו לב שתחושת הביטחון העצמי היא תלוית הקשר וביצועים. לקראת משימה שעליכם לבצע, אם ביצעתם אותה בהצלחה מספר רב של פעמים, תרגישו ביטחון בעצמכם וביכולתכם. משימה שתצטרכו לבצע בפעם הראשונה, תמיד תהיה מלווה בחוסר ביטחון ברמה כזאת או אחרת.

כאשר פעולה נעשית אוטומטית, למשל רכיבה באופניים (בהנחה שלמדתם לרכוב היטב לפני שנים), לא מעורב בכך תהליך של חשיבה. הפעולה תתבצע אוטומטית ומשום כך – בתחושה של ביטחון עצמי שאיננו מוטל בספק. מחקרים ב-NLP שנעשו לאורך עשורים מצאו כלים להעלאת התנהגות אוטומטית למודעות. דרך מעולה להשריית ביטחון ותחושת מסוגלות גבוהה, מבפנים.

שיפור סוגי ביטחון עצמי במקביל

בניגוד להתייחסות המקובלת כלפי ביטחון עצמי בתור דבר מה אחיד שעומד בפני עצמו, מתברר כי יש כמה סוגים של ביטחון עצמי. שיפור הביטחון העצמי בשיטת NLP מבוסס על התייחסות במקביל. התייחסות לכל הסוגים השונים של הביטחון העצמי. למשל, אדם עשוי להיות בעל ביטחון עצמי ניכר בדבר ידיעותיו התיאורטיות בנושא מסוים, אך בעל ביטחון עצמי נמוך ביכולתו להוציא את הידע הזה לפועל (ביטחון עצמי יישומי). NLP מציע כלים לחיזוק הביטחון העצמי התיאורטי, היישומי וכן חיזוק הביטחון מבוסס ההקשר וגם הביטחון העצמי הכללי. כך ניתן להשיג תחושת מסוגלות גם בהיבטים קונקרטיים וגם ביחס לאירועים בלתי צפויים או לא מתוכננים.

לומדים להפעיל ביטחון עצמי

ביטחון עצמי הינו במידה מסוימת מיומנות. יש ללמוד כיצד להשתמש בו ולהוציא אותו אל הפועל. בעזרת NLP לומדים בין היתר כיצד להפעיל את תחושת הביטחון העצמי, כיצד לבטא זאת בתנועה, במגע, בשפת גוף, בבחירת מילים, עוצמת הדיבור. תרגול ושימוש בכלים הללו מעלים באופן משמעותי את תחושת המסוגלות והביטחון, במכלול מצבים.

מיקוד פנימי ולא חיצוני

בתחושה של מסוגלות ויכולת, כאשר המיקוד מופנה כלפי חוץ, ישנה נטייה לקלוט מסרים מנמיכים. כלומר, ציון נמוך במבחן למשל או הערה על לבוש לא נאה, יביאו מיד לירידה בתחושת הביטחון העצמי. לעומת זאת, כאשר מתרגלים להפעיל מיקוד פנימי ומפתחים את הביטחון מתוך הסתכלות פנימה, מרגישים טוב יותר בלי תלות באחרים. חשוב להבין כי הרגשת הביטחון העצמי תלויה בראש ובראשונה בנו. טכניקות המשמשות ב-NLP כמו דמיון מודרך, זיהוי תבנית שפה וכיוצא בזה, משפרים ביטחון הנובע מבפנים.

מותר להיכשל, זה אפילו חשוב

נכשלתם? זה בהחלט לא סוף העולם. זכרו כי כל הצלחה אחת נבנית על הרבה מאוד הצלחות קטנות וגם כמה כישלונות (לפעמים גדולים). טכניקות של NLP כגון הצפה מודעות, התנסות, מיקוד פנימי ותבניות חשיבה, יעזרו לכם להשיג ביטחון בעצמכם.