התווכחתם פעם עם מישהו לגבי איך משהו קרה?
אז אתם כבר יודעים: תפיסות אישיות יכולות להיות שונות מאד זו מזו. לפעמים אנשים שומעים ורואים את מה שהם חושבים שהם רואים ושומעים, ולא ניתן להזיזם מכך.

ואכן, באמצעות חמשת החושים למדנו לשרוד בעולם. אין דבר אחר עליו נוכל לסמוך. אנו תלויים בחושים אלה ויותר מזאת, אנו מאמינים למה שהם אומרים לנו.

חמשת חושינו הם הבסיס לא רק לחוויה שלנו, אלא גם למה שאנו חושבים ומרגישים.

המוח שלנו אינו מסוגל להבדיל בין מה שאנו קוראים לו ‘מציאות אובייקטיבית’ – העולם החיצוני והממשי – לבין המחשבות והזכרונות שלנו. החשיבה וההיזכרות שלנו הן העיבוד הפנימי של כל מה שקלטו חמשת החושים שלנו: תגובות מוח כימו-אלקטרוניות היוצרות בתודעתנו תמונות, צלילים, תחושות, טעמים וריחות. זהו התהליך המופלא בו הופכים גלי אור וגלי קול חסרי פשר לדברים מציאותיים שאנו מבינים: פניו של אבא, סופת ברקים משתוללת בשמיים או פיצה טריה.

לכן ברור כי המציאות שלנו היא מה שאנו חושבים שאנו רואים.

בדיוק כפי שאנו יכולים לפתח בקלות הרגלים רעים (ישיבה לא נכונה מול המחשב, או נהיגה במהירות מופרזת) כך נוכל להידרדר בקלות לדרכי חשיבה בלתי יעילות.

אז בתור התחלה כדאי לנו לבדוק כיצד אנו חושבים על מנת שנוכל להתחיל לשלוט בדרכי חשיבתנו ולשנות אותן לטובה.

שיטת ה-NLP מעניקה כלים להבנה של אופן פעולתו של המוח ואופן פעולתה של כל מערכת העצבים שלנו. שימוש בכלים אלה מאפשר להתחיל לשנות תחילה את המציאות הפנימית וכתוצאה מכך את הרגשות שלנו כלפי דברים שקרו לנו ואת כל התגובות שלנו הנובעות מכך.

ללמוד את הדרך בה ניתן לשלוט במחשבות שלנו יכולה להביא לנו תועלת עצומה. נוכל להחליט על מה נחשוב, מה נזכור, מה נדמיין. לאיזה דבר מה נקדיש זמן חשיבה רב ועל מה לא נשתהה כלל.

מחשבות סובייקטיביות, שלא כמו מרבית העולם החיצוני, נמצאות בשליטתנו.

 

למשל, אם התנסות כלשהי בעבר גרמה לנו הנאה גדולה אז היזכרות בחויה זו תביא עימה את אותה הרגשת הנאה מן הסתם. זאת ועוד: ככל שהזיכרון יהיה חי יותר ויכלול שימוש בכל החושים, כך תגדל הרגשת ההנאה מחדש. זוהי תופעה המתרחשת בחיינו לעיתים קרובות מאד. כאשר מישהו מהאנשים בקרבתנו נזכר בדבר מה מהנה שהתרחש, עוצם את עיניו ומדבר בנוסטלגיה, ניתן להבחין בקלות כיצד כתפיו מתחילות להישמט, הגוף להירגע, הנשימות נעשות עמוקות יותר וחיוך מופיע על הפנים.

המוח הינו רק חלק ממערכת העצבים ולכן התמסורת הכימו-חשמלית במוח מגיעה לכל יתר הגוף: בדיקות פשוטות יראו שינוי בלחץ הדם ובחילוף החומרים כולו. כל זה מבוצע ברגע אחד של חשיבה בלבד, ללא כל ממריצים או מדכאים מלאכותיים וללא קשר לנסיבות.

 

לא תמיד קל להעלות דווקא את הזכרונות החיוביים שלנו ולשאוב מהם משאבים וכוחות נפש, ובדיוק לשם כך נוצרו לימודי ה-NLP שמטרתם ללמד אנשים כיצד להשתמש במהירות וביעילות בכוחו של המוח בכל מצב.

בעיות בתקשורת הינן בפשטות ההבדל בין אדם לאדם באופן הייחודי בו אנו קולטים ומעבדים מידע.
כלי ה-NLP בנויים על מנת לסייע להבין ולקבל פערים אלה ואף לשנותם ביעילות ובקלות.